اخبار

خبرگزاری‌ها درباره ما چه می‌گویند...

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا، یکی از نیازهای ضروری در صنعت طلا و جواهر و ساخت زیورآلات، گچ‌ریخته‌گری برای قالب‌گیری و شکل‌دادن به قطعه طلا یا جواهر مورد نظر است. در طی فرآیند ذوب و ریخته‌گری، طلا یا سایر فلزات ذوب‌شده، درون این قالب‌های گچی ریخته می‌شود.
گچ‌ریخته‌گری باید از ویژگی‌های خاصی و کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد تا مانع از هدر رفتن این فلز گرانبها شود. این محصول توسط کشورهای معدودی تولید و عمده نیاز کشور نیز از طریق واردات تأمین می‌شود اما با دستاورد یک شرکت دانش‌بنیان، دانش فنی تولید گچ‌ریخته‌گری فلزات گرانبها، بومی‌سازی شده و بخشی از نیاز صنعت طلا و جواهر کشور به این محصول توسط این شرکت تأمین می‌شود.

ایرنا:
​​​​​​​دانش فنی تولید گچ‌ریخته‌گری فلزات گران‌بها به همت یک شرکت دانش‌بنیان برای تامین بخشی از نیاز صنعت طلا و جواهر کشور بومی‌سازی شد.

ادامه مطلب

به گزارش ایسنا، فرزانه آزادی‌منش، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به نیاز کشور به گچ‌ریخته‌گری فلزات گرانبها، گفت: از گچ ‌ریخته‌گری در فرآیند تولید طلا، نقره، برنج، برنز و غیره استفاده می‌شود. در بازار کشور دو نوع گچ وجود دارد که نوع اول کاملا وارداتی بوده و برای ساخت طلا و جواهر استفاده می‌شود. گچ‌ریخته‌گری نوع دوم، تولید داخل بوده و بیشتر برای تولید بدلیجات از جنس برنج و برنز کاربرد دارد.

ایسنا:
تامین گچ‌ریخته‌گری فلزات گران‌بها با فناوری بومی

ادامه مطلب

خبرگزاری مهر:
گچ قالب‌گیری فلزات گران‌بها تولید شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدل سازی بخش جدا نشدنی از صنعت طلا و جواهر است. برای شکل دهی یک قطعه فلزی همچون گوشواره و انگشتر در مرحله نخست فلز مورد نظر ذوب می‌شود و پس از آن در قالب‌های گچی قرار می‌گیرد تا به شکل مورد نظر درآید. برای این بخش نیاز به گچی مخصوص است. این گچ باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. طلاسازان ایرانی این ماده را وارد می‌کنند. زیرا توان تولید آن در داخل کشور وجود نداشت.
اما محققان ایرانی همت به خرج دادند و یک استارت آپ موفق به ساخت این گچ مخصوص قالب گیری فلزات گرانبها شد و اکنون دانش فنی تولید این محصول در کشورمان وجود دارد.

ادامه مطلب

فرزانه آزادی‌منش، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فرزان بسپار امیرکبیر با اشاره به نیاز کشور به گچ‌ریخته‌گری فلزات گرانبها گفت: از گچ ‌ریخته‌گری در فرآیند تولید طلا، نقره، برنج، برنز و غیره استفاده می‌شود. در بازار کشور دو نوع گچ وجود دارد که نوع اول کاملا وارداتی بوده و برای ساخت طلا و جواهر استفاده می‌شود. گچ‌ریخته‌گری نوع دوم، تولید داخل بوده و بیشتر برای تولید بدلیجات از جنس برنج و برنز کاربرد دارد.
​​​​​​​وی افزود: اصلی‌ترین برندهای تولیدکننده گچ‌ریخته‌گری فلزات گرانبها در دنیا مربوط به دو کشور انگلیس و ترکیه هستند و ما به عنوان نخستین شرکت ایرانی موفق به تولید گچ ریخته‌گری فلزات گرانبها در کشور شده‌ و توانستیم این فناوری را بومی‌سازی کنیم.

خبرگزاری دانشجو:
​​​​​​​نیاز صنعت طلا و جواهر کشور به گچ‌ریخته‌گری فلزات گران‌بها توسط یک شرکت دانش‌بنیان و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی تأمین شد.

ادامه مطلب